Doprava

Západný obchvat Prešova: Kameň poklepali, stavať začnú v septembri

Západný obchvat Prešova: Kameň poklepali, stavať začnú v septembri

Po stretnutí v auguste a aprílovom podpísaní zmluvy bolo poklepanie základného kameňa ďalším z radu symbolických krokov k začatiu výstavby západného obchvatu mesta Prešov. Bágre však zatiaľ neštartujú. Výstavba sa má reálne začať až v septembri.

Necelých 8 kilometrov diaľnice D1 bude stavať hneď 6 firiem – Eurovia SK, Eurovia CS, Dobrastav, Metrostav a Metrostav Slovakia. Sumu za západný obchvat na ministerstve pôvodne vypočítali na 356 miliónov eur. Neskôr túto sumu zhotoviteľské firmy znížili o 15 miliónov. Podľa slov šéfa Eurovia SK Róberta Šinályho sa táto úspora v žiadnom prípade nedotkne kvality výstavby.

Diaľničný úsek D1, ktorý odkloní dopravu mimo mesta Prešov bude merať 7.870 m. Jeho súčasťou bude dvojrúrový tunel v dĺžke viac ako 2 km. Rovnako sa tam budú nachádzať dve križovatky a 18 mostov. Vybudovaný obchvat ušetrí vodičom približne 20 minúť jazdy.

Minister dopravy Arpád Érsek verí, že pri stavbe západného obchvatu Prešova nedôjde k zbytočným prieťahom a bude dokončený podľa plánu v roku 2021: „My máme podpísaný termín dokončenia stavby. Oni si to veľmi dobre uvedomujú, lebo potom nastupujú sankcie. Myslím si, že to zvládajú v tomto termíne. Dajme pozor na to, aby bola dobrá kvalita. Aby medzi sebou vedeli tie práce zladiť tak, aby išli dopredu, aby sme nemuseli čakať.“

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová považuje poklepanie základného kameňa za ďalší úspešný krok k vyriešeniu dopravnej situácie v meste a okolí. „Severný obchvat je nevyhnutný. Veď aj táto veľká križovatka, ktorá bola kritizovaná pre svoju veľkú cenu, ráta s tým, že bude napojená na R4. Aký význam by potom malo postaviť drahú križovatku bez pripojenia na ďalšiu cestu?“ zvýraznila význam R4 A. Turčanová.

Pod výstavbu R4 „ severného obchvatu Prešova“ sa zatiaľ minister A. Érsek podpísať odmieta. Chýbajú totiž peniaze.

 

31.05.2017 (07:36)

Comments are closed.