Košice

Začala sa letná sezóna – prehľad letných kúpalísk v Prešove a okolí

Začala sa letná sezóna – prehľad letných kúpalísk v Prešove a okolí

Dnes sme sa v SKY Rádiu podrobnejšie pozreli na letné kúpaliská. Naše prvé kroky viedli na obľúbenú Delňu, a veru, dnes sa začala napúšťať. Táto prešovská vodná nádrž sa tak plnými obrátkami pripravuje na letnú sezónu. Odborný referent mestského úradu v Prešove, Milan Grejták, nám povedal, že doposiaľ už bola nádrž vyčistená od bahenných nánosov, utesnilo sa dno nádrže škárovaním a opravili sa aj rozbité panely. Vyčistený bol aj prítokový kanál a technologická prednádrž Rusalka, v ktorej sa voda upravuje. Grejták nám opísal aj technológiu čistenia: „Technológia spočíva v dávkovačoch síranu železitého, ktorý sa používa vo vodárňach na úpravu pitnej vody. V kombinácii s vápenným mliekom ide o látku používanú na dezinfekciu vody už v rímskych dobách. Následne sa voda dezinfikuje ionizáciou.“ Delňa sa napúšťa hygienicky čistou vodou, tak dúfajme, že všetko vyjde tak ako má, a po rokoch sa budú môcť Prešovčania v Delni opäť kúpať…

Kto má radšej exotickejšie prostredie, určite pozná letné kúpalisko Plaza Beach Resort. Tento rok si pre návštevníkov pripravili množstvo noviniek pre dospelých, ale hlavne pre najmenších. „Plaza Beach Resort sme otvorili 18. júna. Sezónu sme odštartovali veľmi pekne. Novinky, ktoré sme zaviedli minulý rok sú hlavne pre detičky. Skalný alebo vodný hrad sme vybudovali v detskom bazéne. To bola taká nová atrakcia, kde je aj jaskyňa, veľká šmýkalka a vodné delá,“ uviedla marketingová manažérka Milica Michrinová. Pre dospelých pripravili novú zónu – V.I.P. vodopád. Táto zóna sa dá rezervovať už aj telefonicky. „Bežne je u nás problém dostať sa v horúcich dňoch do areálu, takže od tohto roku si to budú môcť ľudia aj zarezervovať. „Je to taká nová, krajšia zóna, kde majú výhľad na celé kúpalisko a je tam naozaj aj taká rieka. Poslednou novinkou je nový cocktail bar, keďže tým, že sme otvorili nový luxusný hotel Villa Plaza, tak sme prišli o ten bar pod šapitom. Rozhodli sme sa teda, že zväčšíme ďalší bar na kúpalisku – La Veranda. Je toho dosť, čo sme pripravili pre našich hostí a verím, že už len si môžeme priať, aby bolo veľmi pekné počasie a aby sa naši hostia u nás cítili príjemne,“ doplnila Michrinová. My sme sa zaujímali aj o to, v akých výškach sa pohybuje cena vstupného. Najmenšie detičky zaplatia len symbolických 0,50 eur.  Väčšie deti – do 140 cm – 7 eur, a vyššie deti až po dospelákov, teda do 18 rokov – 9 eur. Dospelých vyjde celodenný lístok na 12 eur. A čo je potešujúce, v cene vstupného je aj ležadlo.

Poďme sa bližšie pozrieť aj na ďalšie prešovské kúpalisko. Dnes plánuje otvoriť svoje brány SUN PARK na Sídlisku III. Ako uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Východoslovenský región, ktorá bude prevádzkovať letnú sezónu na kúpalisku – Jozef Paľa Kočiščák, čakali už len na dnešné povolenie od pracovníka z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Takže pravdepodobne už nič nebráni spusteniu letnej prevádzky. Podľa Paľa Kočiščáka má voda okolo 25 stupňov Celzia. Pre návštevníkov pripravili nové lehátka, nové hojdacie siete a dve nové detské ihriská. Oproti minulému roku však tento rok kúpalisko SUN PARK zvyšuje cenník. „Ceny vstupného sú 5 eur na celý deň pre dospelých, po 15:00 hod. 3 eurá a pre deti a dôchodcov takisto 3 eurá, po 15:00 zaplatia 2 eurá. Minulý rok sme neboli platcovia DPH, tohto roku sme sa nimi stali, takže v podstate o túto hodnotu, ktorú musíme zaplatiť aj my, sme dvihli vstupné,“ argumentoval riaditeľ.

Približne 13 km od centra Prešova sa nachádza rekreačné stredisko Opalex Sigord. Novinkou je napríklad príprava letných táborov. Čo sa týka kúpaliska, podľa riaditeľa strediska Petra Barčíka, ich ešte len čaká otvorenie letnej sezóny v prvý prázdninový deň. Poslucháčov SKY Rádia na otvorenie srdečne pozval. Vstupné ostáva nezmenené, tak ako v minulom roku. „4 eurá dospelá osoba, 2 eurá deti a dôchodcovia, deti do 120 cm majú vstup zdarma. Po 16:00 sa cena znižuje. Dospelý zaplatí 2 eurá a deti 1 euro. Bližšie informácie nájdete na našej webovej stránke,“ doplnil Barčík.

Okrem týchto možností môžu celoročne Prešovčania využívať aj služby AQUAPARKU Delňa.

Posvietili sme si aj na okolité mestá. Mestské kúpalisko v Sabinove spustilo prevádzku 6. júna. Začali prevádzkou 25 metrového a detského bazéna. Od včerajšieho dňa (23. 6.) už návštevníkom spustili aj plavecký – 50 m bazén. Pozitívnou správou je okrem nezmeneného cenníka aj možnosť večerného plávania v Sabinove. Záujemcovia si môžu zakúpiť plavecký lístok  a zaplávať si v čase od 17:30 do 19:30. „V 50 metrovom bazéne nám pribudli plavecké dráhy, kde je vyčlenená zóna pre plavcov a zóna pre rekreantov,“ objasnil pre SKY Rádio vedúci športového areálu Štefan Kušnír. My sme sa samozrejme zaujímali aj o výšku vstupného. Dospelý zaplatí 3 eurá, študentský lístok stojí 2,50 eur a deti od 6 do 15 rokov zaplatia za vstup 1,50 eur. „V prípade, že príde rodina, pripravili sme aj rodinné vstupy. Pri dvoch platiacich dospelých osobách má dieťa vo veku od 6 do 15 rokov vstupné 1 euro. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Dôchodcovia vo veku nad 62 rokov zaplatia 1,50 eur, takisto aj doprovod ZŤP. Držitelia karty ZŤP majú vstup zdarma, ako aj držitelia diamantovej a zlatej Jánskeho plakety,“ spresnil Kušnír.

Letné kúpalisko Vodný svet sa nachádza aj vo Svidníku. Ich hlavnou atrakciou je rekreačný bazén s umelými vlnami. Za jednorázový  vstup zaplatíte 3 eurá. Letnú sezónu otvárajú 1. júla. Kúpalisko v Bardejove je na tom s cenami podobne, pre návštevníkov slúžia k dispozícii dva bazény pre voľné plávanie a zábavu.

V Košiciach je miest na letnú rekreáciu pri vode hneď niekoľko. Kúpalisko Triton pre verejnosť otvorilo brány pred dvoma dňami. Dospelí zaplatia pri vstupe 4 eurá. Na kúpalisku RYBA Anička, ktoré je už taktiež v prevádzke, je to o 20 centov menej.  Mestská krytá plaváreň funguje vo vnútri celoročne. Pôvodne plánovanú odstávku presunuli mimo letnú sezónu a so začiatkom prvého prázdninového dňa otvoria aj vonkajší areál. A nemôžeme zabudnúť na obnovu kúpaliska Červená hviezda, ktoré asi poznajú všetci starší Košičania. Máme pre nich dobrú správu, rekonštrukcia kúpaliska je ukončená. Začalo sa už aj odovzdávacie a preberacie konanie medzi mestom a zhotoviteľom. Pre verejnosť bude kúpalisko slúžiť od 2. júla.

 

 

24.06.2016 (17:38)

Comments are closed.