Politika

Veľký protikorupčný pochod II. : Tisíce východniarov pochodovali centrom Prešova

Veľký protikorupčný pochod II. : Tisíce východniarov pochodovali centrom Prešova

Už pred 17. hodinou sa na prešovskom Námestí Mieru začali schádzať prví protestujúci. Dav sa následne pohol smerom na Hlavnú ulicu. Cestou sa k nemu pripájali ďalší a ďalší nespokojní východniari. Mladí i starí skandovali výzvy na odvolanie Kaliňáka, Gašpara a Kováčika. Nakoniec stálo pod pódiom viac než 2.000 ľudí všetkých vekových kategórií.

“Prišiel som podporiť mladých ľudí, ktorí majú skvelú myšlienku, pretože tento protest je vyjadrením nesúhlasu s tým, čo sa deje v slovenskej politike,” povedal nám jeden z účastníkov pochodu. Rodičia troch dospelých detí sa pochodu zúčastnili aj kvôli obavám o ich budúcnosť: “Prišli sme to tu podporiť. Štát je v dezolátnom stave. Mafiáni vládnu tejto republike. Môj syn už odišiel do Francúzska a aj zvyšné dve deti uvažujú o odchode zo Slovenska.”

Protestujúcim sa prihovorili zástupcovia z Iniciatívy slovenských učiteľov či bývalý policajt Jozef Žaťko, ako aj organizátori prešovského protestu. Študentka Anna Čujová bola s priebehom pochodu spokojná: “Som rada, že zatiaľ to ide pokojným tempom. Nie sú žiadne výtržnosti. Sme veľmi spokojní aj s účasťou. Na facebooku potvrdilo účasť cez tisíc ľudí. Je ich tu však viac. Podľa posledných odhadov okolo 2.000 ľudí.”

Prešovčanom sa prihovorila aj Karolína Farská, ktorá stála pri zrode myšlienky študentských protikorupčných pochodov: ” Tak ja som naozaj veľmi spokojná. Som v Prešove prvýkrát v živote. Ľudia z Prešova mi povedali, že mám čakať oveľa nižšie číslo ako na predošlých pochodoch. Ale musím povedať, že tuto sa ľudia rátajú v tisícoch. Je tu príjemná atmosféra a ľudia prišli slušne vyjadriť svoj názor.” Na našu otázku, čo bude nasledovať po pochodoch odpovedala: ” Zajtra budeme môcť všetkú tú námahu investovanú do pochodov skončiť a zameriame sa na petíciu.”

V priebehu necelého mesiaca svoj podpis na petíciu Veľkého protikorupčného pochodu pridalo viac ako 40. 000 ľudí. Cieľom organizátorov je vyzbierať 100.000 podpisov. To je počet, ktorý im zaručí, že sa touto petíciou budú musieť zaoberať v parlamente.

 

13.06.2017 (09:46)

Comments are closed.