Prešov

Úrad verejného zdravotníctva rozhodol. Budeme sa toto leto kúpať v Delni?

Úrad verejného zdravotníctva rozhodol. Budeme sa toto leto kúpať v Delni?

Kvôli veľkému zakaleniu, riasam, siniciam a množstvu fekálnych baktérií bolo dlhé roky kúpanie v prírodnej vodnej nádrži Delňa v Prešove zakázané. Vyriešiť tento problém nakoniec pomohol profesor Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu akadémie vied v Brne. Technológiu, ktorú navrhol špeciálne pre Delňu, teraz zavádzajú natrvalo.

Úloha to nebola jednoduchá. Mesto chcelo veľa muziky za málo peňazí. Napriek tomu sa našlo ekologické a nízkorozpočtové riešenie. „Voda sa v prvom rade dezinfikuje vápenatým mliekom. Následne používame síran železitý, ktorý nečistoty takpovediac vyvločkuje. Peniaze na nádrž s miešacími čerpadlami sme nemali. Ale som zvyknutý pracovať z Malajzie, Indonézie, Južnej Ameriky alebo Afriky len s tým, čo nám ponúka príroda. Využil som teda potrubie, ktoré tam už bolo ako miešaciu nádobu. Tam sa to premieša, pritečie to do prednádrže a odtiaľ už ide predčistená voda priamo do hlavnej nádrže,“ uviedol Blahoslav Maršálek. V hlavnej nádrži je umiestnená akási podkova zo slamy naočkovaná baktériami, ktoré podporujú prírodné čistiace procesy. Samého Maršáleka pri včerajšej kontrole nádrže prekvapila úspešnosť vlastnej metódy čistenia vody. Voda v nádrži je podľa jeho slov momentálne priehľadná až na dno.

Kvalitu vody na Delni nechalo mesto Prešov preveriť certifikovanénu košickému laboratóriu. Magraléna Artimová z odboru strategického rozvoja mesta uviedla: „Vzorky boli odobrané 19. júna a koncom týždňa sme mali spätnú väzbu. Sú tam určené parametre, ktoré sa sledujú a všetky sú hlboko pod normou. Stanovisko je také, že voda v nádrži je vhodná na kúpanie.“

Výsledky rozboru akceptuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). „Nášmu úradu bol predložený rozbor vody. Voda v sledovaných ukazovateľoch zodpovedá požiadavkám, ktoré sú určené vodu vhodnú na kúpanie. Vydali sme preto kladné rozhodnutie na prevádzkovanie areálu Delňa v letnej sezóne v roku 2017,“ uviedol pre SKY Rádio Pavel Liška z Regionálneho RÚVZ v Prešove. Prírodná nádrž Delňa v Prešove oficiálne otvorí sezónu už túto sobotu 1. júla.

Foto: YouTube

 

29.06.2017 (11:28)

Comments are closed.