Slovensko

U zubára často doplácame bez ohľadu na preventívu. Prečo je to tak?

U zubára často doplácame bez ohľadu na preventívu. Prečo je to tak?

Rezort zdravotníctva sa snaží motivovať pacientov k starostlivosti o zuby. Sľubuje úplné uhradenie mnohých zubárskych výkonov zo zdravotného poistenia, za podmienky, že pacient raz ročne príde k zubárovi na preventívnu prehliadku. Napríklad za tzv. „plombovanie“ si však stále priplácame bez ohľadu na to či sme na prehliadke boli alebo nie. Údajne za to môžu použité bližšie nešpecifikované nadštandardné materiály.

 

Bez prehliadky zaplatíte viac

Preventíva u zubára povinná nie je. Ak ju však neabsolvujete, v budúcom roku budete musieť pri ošetrení doplácať z vlastného vrecka poplatky, ktoré by inak hradila zdravotná poisťovňa. „Napríklad pri zubných výplniach pacient hradí rozdiel  ceny medzi platbou z poisťovne a výškou doplatku za použitý materiál.  Cena zubného ošetrenia sa odvíja od použitého materiálu, cenník musí byť zverejnený,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 

Poisťovne hradia väčšinu zubárskych výkonov

Zo zdravotného poistenia by mali byť podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktórie Vasilenkovej uhradené tieto zubárske zákroky:

  • preventívna prehliadka,
  • odstránenie zubného kameňa,
  • zubných povlakov,
  • ošetrenie zubného kazu, ktorý obsahuje liečbu zubného kazu a výplň z plastického materiálu – amalgám na bočných zuboch, na predných estetický samopolymerizujúci materiál / biela plomba a základné chirurgické výkony ako napr. extrakcia zuba

Tieto výkony však poisťovňa uhradí len za podmienky, že sú pri nich použité štandardné materiály.

 

Pýtajte si štandard

Faktom zostáva, že na Slovensku v súčasnosti neexistuje zákon, ktorý by určoval, ktorý stomatologický materiál si u vášho zubára máte pýtať, ak nechcete pri ošetrení kazu doplácať. „Legislatíva nedefinuje, čo je a čo nie je nadštandardný materiál používaný pri zubnom ošetrení. Z uvedeného dôvodu pri splnení podmienok biologickej bezpečnosti materiálov za štandard pre plastické výplne je možné považovať buď amalgám ručne miešaný s minimálnou 40% prímesou striebra alebo samopolymerizujúce živice tzv. biele plomby,“ povedala V. Vasilenková.

Zdá sa však, že v zubných ambulanciách sa štandardné materiály nepoužívajú. Väčšina z nás si totiž nepamätá časy, kedy sme u zubára nemuseli otvárať peňaženku, hoci na preventívy svedomito chodíme.

 

Autor: cimKa

 

22.11.2017 (12:18)

Comments are closed.