Doprava

Z prešovskej Hlavnej ulice majú od 1. mája zmiznúť taxíky

Z prešovskej Hlavnej ulice majú od 1. mája zmiznúť taxíky

Prešovská radnica pripravuje nové pravidlá pre vstup dopravy na pešiu zónu.  Parkovacie miesta taxíkov budú podľa nich presunuté z hlavnej ulice do bočných uličiek. „ Stanovištia taxíkov budú presunuté na ulicu Hurbanistov, Weberovú, Jarkovú a Slovenskú, „ uviedla Veronika Kmetóny Gazdová hovorkyňa mesta Prešov.

Majitelia taxi služieb protestujú. Radnici vyčítajú najmä to, že o nich rozhodla bez akejkoľvek diskusie. Tiež sa obávajú, že tieto zmeny môžu byť pre nich likvidačné. „ Taxikári nebudú mať kde stáť. Budú sa poflakovať hore dole po meste a budú vojny, bitky… Pretože oni chcú urobiť šesť parkovacích miest niekde dole na Weberovej. Ale nie tak, že si ho kúpite. Jednoducho šesť miest a je 80 možno 90 taxíkov v Prešove. Viete si predstaviť, aká to bude bitka,“ povedala na margo celej situácie majiteľka jednej z prešovských taxislužieb Renáta Kopilcová. Vylúčenie taxíkov z Hlavnej ulice skomplikuje podľa jej slov klientom hľadanie taxíka: „ Pre prešovčanov by to znamenalo to, že mesto duchov by bolo ešte viac mestom duchov. Už by tu nebol nikto. Ani ľudia, ani taxíky…, proste nikto.“

Vedenie mesta argumentuje tým, že reaguje len na požiadavky zo strany občanov. Zmeny pravidiel pre vstup na pešiu zónu nie sú namierené proti taxikárom, ale riešia aj vozidlá zásobovania. „Týmito pravidlami sa zabezpečí bezpečný a plynulý pohyb v oboch smeroch a bez prekážky. Pomôže to chodcom, cyklistom ale aj vozidlám mestskej hromadnej dopravy.“ dodala hovorkyňa mesta. Na stredajšom mestskom zastupiteľstve sa prešovskí poslanci postavili na stranu taxikárov. V odhlasovanom návrhu uznesenia žiadajú primátorku Andreu Turčanovú, aby nič nemenila a ponechala v platnosti existujúce právne dopravné normy. Tento poslanecký návrh však podľa vyjadrenia primátorky nie je v súlade so zákonom a pravdepodobne ho nebude môcť podpísať. 

 

28.04.2017 (08:52)

Comments are closed.