Prešov

Prešovská radnica prechádza rekonštrukciou

Prešovská radnica prechádza rekonštrukciou

Budovu prešovskej radnice renovujú. Aktuálne prebieha renovácia vstupnej časti. Rekonštrukciou už prešla radničná vstupná brána a malá radná sieň. Drevenú radničnú bránu reštauroval Pamiatkový úrad Slovenskej Republiky. Práce na bráne stáli mesto Prešov viac ako 8.500 eur.

Budova je od roku 1961 zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Renovácia teda prebieha pod prísnym dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Pôvodne chcelo mesto bránu vymeniť. Pamiatkový úrad s tým však nesúhlasil. “Chceli vymeniť bránu za novú. My sme však povedali, že s tým nesúhlasíme. Určili sme podmienky, že tú starú bránu majú umelecko – remeselným spôsobom zrekonštruovať,” uviedla riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Eva Semanová.

Po bráne sú na rade vstupné priestory. Naposledy prešli rekonštrukciou v roku 1957. Dôvodom na renováciu boli najmä problémy s elektroinštaláciou. “Súčasná rekonštrukcia vstupného priestoru v sebe zahŕňa obnovu stien novou omietkou a maľbou, rekonštrukciu a preloženie elektroinštalácie a rozvodov informačných systémov, vytvorenie pracoviska informátora i predeľovacích skenených dverí a ďalšie súvisiace práce,”  uviedla hovorkyňa Prešova Veronika Kmetóny Gazdová.

Citlivý prístup mesta k renovácii ocenil aj pamiatkový úrad. “Malo by to teraz byť teraz na podstatne vyššej estetickej úrovni. Poodstraňuje sa všetko, čo tam bolo nedobré z pamiatkárskeho hľadiska. Zmiznú nepekné sokle, či kukaňa pre informátora,” upresnila E. Semanová

Do vstupných priestorov mesto Prešov investuje takmer 75tisíc eur. 

 

05.06.2017 (11:32)

Comments are closed.