Doprava

Prešovčania sa nevzdávajú! Bojovať o R4 chcú koncertom, petíciou a blokáciami.

Prešovčania sa nevzdávajú! Bojovať o R4 chcú koncertom, petíciou a blokáciami.

Na poslednej tlačovej besede Občianského združenia Lepší Prešov označil jeho predseda Jozef Baran podpis dobudovania D1 za alibizmus zo strany ministra dopravy Árpáda Érseka. Podľa neho začnú s výstavbou juhozápadného obchvatu reálne až na prelome októbra a novembra, nie 1. júna ako prisľúbil minister.
Dobudovanie diaľničného úseku D1 však kritický stav dopravy v Prešove nevyrieši. Je nevyhnutné riešiť aj severný obchvat R4. Za začatie jeho výstavby sa občianske združenie rozhodlo bojovať okrem iného aj petíciou. Veria, že sa im podarí vyzbierať minimálne 10.000 podpisov.  Tie chcú začať zbierať 12. mája a to vrámci koncertu, ktorý zorganizovali s podporou niektorých prešovských kapiel na pešej zóne v Prešove. Hudobníci vystúpia bez nároku na honorár. ” Blokáciu dopravy plánujeme na 22. júna. Chceme do nej zapojiť aj iné dotknuté obce a mestá, kde má pokračovať v budúcnosti rýchlostná cesta R4.  Ak by sa totiž mala vybudovať R4 len po Kapušany, tak ako je plánovaná, tak práve tieto obce pocítia ten dopad, “ povedal J. Baran. Miesto protestu zatiaľ neurčili. Blokácia by mala trvať minimálne pol hodiny. Veria, že tlak na vládu ju donúti nájsť na R4 financie v rozpočte alebo ju zafinancovať cez PPP projekty.
Občianske združenie Lepší Prešov poslalo v marci dva otvorené listy adresované premiérovi a prezidentovi Slovenskej republiky. Upozorňujú v nich na neúnosnú dopravnú situáciu v Prešove. Odpoveď z úradu vlády však Prešovčanov sklamala. ” Dostať štvorriadkovú odpoveď na tak obsahovo závažný list hodnotený osobou, ktorá ani nie je odborne spôsobilá, tak to nestojí ani za komentovanie, “ neskrýval svoju nespokojnosť J. Baran. Odpoveď považuje za výsmech nie len Prešovčanom aj aj všetkým obyvateľom východného Slovenska.
 

05.05.2017 (12:28)

Comments are closed.