Prešov

Prešov chce zvýšiť poplatky v materských školách aj o 100%!

Prešov chce zvýšiť poplatky v materských školách aj o 100%!

Mesto Prešov chce od februára zvýšiť školné a stravné v štátnych materských školách. Len v tomto roku dofinancovalo oblasť školstva sumou 1,4 milióna eur. Peniaze v materských školách však stále chýbajú. Radnica ich hľadá vo vreckách rodičov.

Podľa návrhu nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN) by sa malo školné pre deti do 3 rokov zvýšiť zo súčasných 40 eur na 60. Teda o rovných 50%. Školné za staršie dieťa by mohlo od 1. februára stúpnuť zo súčasných 15 na 20 eur. Takisto si rodičia zrejme budú musieť priplatiť aj za stravu pre škôlkara.  Zvýšiť by sa mal tzv. príspevok rodiča na režijné náklady v školskej jedálni z 0,10 na 0,20 centov.

 

Podľa poslanca prešovského mestského zastupiteľstva Rudolfa Dupkalu, je súčasný stav dôsledkom toho, že mesto pred dvoma rokmi znížilo normatív na žiakov v školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Toto rozhodnutie označil za časovanú bombu: „Ubehli dva roky a tá bomba práve teraz vybuchla. Totižto, školy peniaze nemajú, žiadajú mestský úrad o navýšenie rozpočtu, keďže im mestský úrad pred dvoma rokmi týmto rozhodnutím peniaze zobral. No a riešenie úradu? Namiesto toho, aby si priznali chybu a vrátili naspäť do starých koľají financovanie, aké bolo pred dvoma rokmi, je riešením takým, že ideme zaťažiť mladé rodiny – otcov aj mamy. Jednoducho, podľa mňa zlé politické aj ľudské rozhodnutie.“

Mesto argumentuje tým, že si berie len to, čo štát dáva rodičom práve za týmto účelom – čiže príspevok na starostlivosť o dieťa. „V súčastnosti rodič 3 ročného dieťaťa dostáva dotáciu od štátu práve na škôlku vo výške 80 eur. Z tejto dotácie je v súčastnosti návrh zvýšiť sumu zo 40 na 60 eur. Pričom 20 eur zostáva ešte stále v réžii rodiča,“ uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová. Pričom podotkla, že ak by dotácia na škôlku smerovala od štátu priamo do zariadenia, žiaden problém by nevznikol.

Faktom zostáva, že nové VZN by zvýšilo poplatky všetkým škôlkárom, nie len tým do 3 rokov. Pričom väčšina rodičov od štátu po dovŕšení toho veku dostáva len prídavok na dieťa vo výške 23,52 centov.

Foto: zenyvmeste.sk

 

19.09.2017 (15:10)

Comments are closed.