Politika

Premiér v Prešove hovoril aj o korupcii

Premiér v Prešove hovoril aj o korupcii

Program predsedu vlády Róberta Fica v Prešove sa začal jeho príhovorom na  konferencii Zvyšovanie právneho vedomia v oblasti prevencie korupcie a boja proti korupcii. Premiér sa v ňom okrem iného vyjadril, že deti nevedia, čo je to korupcia a je nutné naučiť ich to. „Musíme začať už do hláv deti dostávať, že korupcia a netransparentné správanie je rakovina a musia ju vedieť odmietať bez toho, aby poznali nejaké parametre paragrafov v zákone alebo možno iné komplikované vzťahy, ktoré sa týkajú korupcie,“ uviedol premiér.

Na konferencii sa zúčastnilo približne 50 riaditeľov základných a stredných škôl z prešovského kraja. Prednášali im zástupcovia ministerstva školstva a prokuratúry. Podľa riaditeľky metodicko – pedagogického centra Kamily Jandzíkovej je téma korupcie v školstve aktuálna: „Je vhodné, aby riaditelia škôl a naši kolegovia mali informácie. Sme zodpovení za to, aby sme ich v tejto oblasti vzdelávali.“ Podľa štátneho tajomníka školstva Petra Krajňáka prípady korupcie na školách v prešovskom kraji nie sú zriedkavé. Najviac podnetov prichádza zo stredných škôl. „O to viac treba byť informovaný, kde sa dá korupcia nahlasovať, aká je metodiky. Od prvého septembra bude v školách platiť nový štandard finančnej gramotnosti. Pôjde o dokument, ktorý usmerňuje finančnú gramotnosť ako prierezovú tému, ale zároveň k tomu je daná aj téma korupcie.“

Ďalšie kroky premiéra viedli na stretnutie so študentami Gymnázia J. A. Reimana a na návštevu prešovskej firmy Tomark.

Na tlačovej besede po obede informoval Róbert Fico novinárov o druhom pokuse verejného výberu predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Návrhy môžu kandidáti podať do konca júla. „ Pokiaľ sa nájde zhoda a budeme aj ďalšie dôležité funkcie v budúcnosti nominovať, nebránim sa tomu, aby sme dávali do právnych predpisov povinnosť zorganizovať verejné vypočutie,“ uviedol predseda vlády. Kandidáti na post predsedu ÚVO by mali byť verejne vypočutí 30. augusta.

 

 

29.05.2017 (15:32)

Comments are closed.