Krimi

Pozostalí po leteckej havárii pri Hejciach chcú obnoviť vyšetrovanie

Pozostalí po leteckej havárii pri Hejciach chcú obnoviť vyšetrovanie

Dnes sa v Prešove pred krajskou prokuratúrou stretli pozostalí po obetiach leteckého nešťastia pri maďarskej obci Hejce z januára 2006.  Žiadajú opätovné vyšetrenie nešťastia.
Občiansky aktivista Ivan Katrinec už v tejto veci podal dve trestné oznámenia.   Kompetentné orgány však na ne doteraz nezareagovali a problém si prehadzujú ako horúci zemiak. Generálna prokuratúra SR ich odstúpila Krajskej prokuratúre v Prešove. “Ak naťahujú čas, tak sú na omyle. Dosiahnú akurát to, že sa pokojne môže stať, že o týždeň o dva pôjdu pozostalí stanovať pred generálnu prokuratúru,” povedal I. Katrinec.
Posledné trestné oznámenie pri tom obsahuje  obvinenia konkrétnych osôb z manipulácie s dôkazovým materiálom, vyšetrovacím spisom a vyšetrovaním ako takým.
Pozostalí odmietajú záver vyšetrovania, podľa ktorého mal byť vinníkom nehody pilot. Žiadajú o jeho opätovné otvorenie. Podľa nich vyšli najavo skutočnosti, ktoré dokazujú, že lietadlo malo technickú poruchu. Otec jednej z obetí Ľudovít Orlický na stretnutí povedal: ” Záver vyšetrovania bol, že let bol pokojný až do doby havárie. Prečo potom sú niektoré prvky pilotáže nastavené tak ako sa nastavujú len keď má motor poruchu? Chýba aj časť záznamu z čiernej skrinky.”
Podľa Orlického sa objavili rozdiely vo fotografiách z miesta nehody a z vyšetrovania samotného. Proti záverom vyšetrovania údajne hovoria aj niektoré výpovede očitých svedkov.  Marián Spišák hovorca krajskej prokuratúry skonštatoval: “Prokurátor krajskej prokuratúry v Prešove, ktorému bola táto vec pridelená, vyhodnocuje obsahovú a procesnú stránku týchto podaní a súčasne vecnú a miestnu príslušnosť orgánov činných v trestnom konaní na ďalšie konanie. Poskytovanie akýchkoľvek informácii v súčastnosti k tejto veci je predčasné.”
 

28.04.2017 (14:41)

Comments are closed.