Prešov

Poplatky za škôlkárov v Prešove sa zvyšovať nebudú! Šlo len o pracovný návrh.

Poplatky za škôlkárov v Prešove sa zvyšovať nebudú! Šlo len o pracovný návrh.

Poslanci z poslaneckých klubov Smer-SD, nezávislí poslanci a SNS a klubu Lepší Prešov včera na tlačovej konferencii hovorili o návrhu VZN, ktoré by upravovalo výšku poplatkov v mestských materských školách. Ostro sa postavili proti zvyšovaniu poplatkov, ktoré by najviac zabolelo rodičov menej ako 3 ročných detí. Tému hroziaceho zvyšovania poplatkov načrtol vo svojom blogu podpredseda poslaneckého klubu Lepší Prešov Martin Ďurišin ešte 15. septembra.

 

Rozbehli petíciu

Proti zvyšovaniu poplatkov pre prešovských škôlkárov dokonca rozbehli petíciu na internete, informoval o tom predseda poslaneckého klubu Smer-SD, nezávislí poslanci  Juraj Hudáč. Vysvetlil, že zvolil elektronickú formu na webstránke peticie.com kvôli tomu, že umožňuje pridávať aj komentáre a jeho zaujíma verejná mienka.O tom, že téma rozvírila verejnú mienku svedčí aj fakt, že v priebehu niekoľkých dní sa pod petíciu podpísalo 370 Prešovčanov.

 

Mesto zvyšovanie poplatkov nechystá

Mesto tvrdí, že takéto VZN nikdy nepredložilo. Úvahy o spôsobe zvyšovania poplatkov v mestských materských školách, ktoré medializovali niektorí poslanci zo spomínaných klubov, údajne existovali iba v podobe pracovnej verzie materiálu, ktorá vznikla vlani v septembri. Teda v dobe, keď odboru školstva šéfoval M. Ďurišin. Hovorkyňa Prešova Veronika Kmetóny Gazdová pre médiá uviedla:  “Šlo o jedno z riešení, s ktorým sa primátorka nestotožnila a emailom zo 4. októbra 2016 táto pracovná verzia materiálu bola zastavená. Primátorka požiadala, aby sa hľadali iné zdroje na dofinancovanie školstva.“ Podľa nej tento materiál nebol pretvorený na reálny materiál na rokovanie. Čiže nebol predložený ani na rokovanie žiadnej komisie a rovnako tak ani na rokovanie mestskej rady a ďalej v podobe materiálu, o ktorom by sa malo hlasovať. “Rodičia prešovských detí sa nemusia báť pretože momentálne nedochádza k žiadnemu zvyšovaniu. Táto pracovná verzia materiálu bola zastavená ešte koncom minulého roka, preto nie je dôvod obávať sa navyšovania poplatkov,” dodala V. Kmetóny Gazdová.

Poslanci by privítali zmenu platného VZN

Poslanci majú dojem, že platné VZN je príliš štedré k neštátnym školským zariadeniam a to na úkor tých, ktoré patria pod mesto. Dokonca údajne vznik neštátnych zariadení nijako nereguluje. Prešov v súčasnosti dotuje všetky školské zariadenia do výšky 100%. J. Hudáč uviedol, že mesto je v dobrej finančnej kondícii a preto by malo dokázať celú záležitosť vyriešiť tak, aby nemuselo zvyšovať poplatky na úkor rodičov.

 

 

27.09.2017 (16:46)

Comments are closed.