Košice

Pietna spomienka dnes spojí mestá na celom Slovensku

Pietna spomienka dnes spojí mestá na celom Slovensku

Na námestiach približne 50 slovenských miest sa dnes podvečer zídu ľudia, aby venovali tichú spomienku zavraždenej dvojici Janovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej a zároveň vyjadrili svoju nespokojnosť so stavom, v akom sa naša krajina nachádza.

Zistili sme pre vás viac o pochodoch, ktoré sa uskutočnia v Košiciach a Prešove. „Zhromaždenie prebehne medzi piatou a siedmou poobede. Bude sa konať na Hlavnej ulici pred vedeckou knižnicou, kde môžu účastníci symbolicky zapáliť sviečku za tieto dva nevinné životy a takisto cítime potrebu vyjadriť, že nám to nie je jedno, čo sa deje v tejto krajine, lebo útok na novinára je útok na naše slobody a na našu demokraciu,“ uviedol organizátor košického pochodu Ján Galik. Pred zhromaždením vystúpia investigatívni novinári ako Dušan Karolyi, Jaroslav Vrabeľ, Karol Rohrer, Milan Kolcun a ďalší.

Pochody na celom Slovensku majú totožný názov: „Nechceme späť 90-te“. Pochod v Prešove však plánujú organizátori predovšetkým ako tichú pietnu spomienku. „Je pravda, že ten názov sme prebrali, aby to malo nejakú spoločnú črtu aj s inými mestami, ale my by sme to veľmi radi riešili ako nepolitickú vec. Skôr ako takú občiansku aktivitu. V tomto momente si myslím, že je dôležité zatiaľ do toho nemiešať politiku. Chceme naozaj vyjadriť pozostalým úprimnú sústrasť a ukázať im, že v tom nie sú sami. Uvidíme, čo bude neskôr. Možno príde priestor aj na to, aby sa robila nejaká tvrdšia protestná akcia,“ vysvetlil spoluorganizátor prešovského pochodu René Pavlík.

Aj v Prešove sa k prítomným prihovoria novinári a osobnosti kultúrneho života. Pietna spomienka bude rovnako ako v ostatných mestách prebiehať od 17:00 zhruba do 19:00. Účastníci sa budú schádzať v centre Prešova pred radnicou a sochou Jána Pavla II. pri Konkatedrále sv. Mikuláša. Organizátori rátajú s približne piatimi stovkami ľudí. Pochodu sa možno zúčastní aj pani Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej mladej ženy, ktorú pochovajú dnes o 15:00 hodine v rodných Gregorovciach.

Autor: CimKa

 

02.03.2018 (13:48)

Comments are closed.