Krimi

Pád vrtuľníka pri Prešove si vyžiadal dva ľudské životy

Pád vrtuľníka pri Prešove si vyžiadal dva ľudské životy

V stredu 10.3.  krátko pred pol treťou havaroval v blízkosti vojenského letiska pri obci Vyšná Šebastová pri Prešove vrtuľník ministerstva vnútra (Bell 429). Štvorčlennú posádku tvorili dvaja policajti a dvaja hasiči. Vrtuľník vzlietol v rámci cvičenia. Zrútil sa z výšky 100 metrov, neďaleko miesta, z ktorého vzlietol. O život počas cvičenia prišiel podplukovník Ing. Radoslav Lacko, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Prešove a nadporučík Peter Toďor, veliteľ družstva OR HaZZ v Prešove.
Riaditeľ HaZZ Alexander Nejedlý: “Leteckí inštruktori a leteckí záchranári si skúšali, ako sa zachraňovať alebo vysadzovať v podvese pomocou lán.Potom v popoludňajších hodinách  po prestávke vykonávali záchranu hasičov, respektíve ľudí zachraňovaných pomocou palubného navijáka a v poslednej fáze nacvičovali hasiči palubným navijákom záchranu človeka v ležadle v podvese. Pri tomto pokuse, ako natiahli ležadlo k vrtuľníku, v tomto momente začal vrtuľník z neznámych príčin padať.” 

20:30 Na mieste nehody sa k tragédii vyjadril aj minister vnútra Róbert Kaliňák: „Dnes pre všetkých ľudí na ministerstve vnútra je mimoriadne tragický deň, keď sme stratili počas pádu vrtuľníka dvoch mimoriadne skúsených záchranárov Hasičského a záchranného zboru pri leteckom nešťastí na vojenskej základni v Prešove. Chcem vyjadriť v mene nás všetkých úprimnú sústrasť ich rodinám a pozostalým a chcem, aby vedeli, že ako oni stáli vždy pri ľuďoch, ktorí zachraňovali, tak budú všetci kolegovia pri nich stáť,“

17:35 Pozostalým rodinám po obetiach tragédie vyjadrila úprimnú sústrasť primátorka Prešova Andrea Turčanová s členmi Mestskej rady. ” Vyjadrujeme ľútosť nad dnešnou tragédiou, ktorá zasiahla každého z nás. Ide o veľkú stratu kolegov, spolupracovníkov a priateľov, “ povedala primátorka.

17:00 V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura, žiaľ zomrel druhý z dvojice hasičov. ” Do našej nemocnice bol vrtuľníkom prevezený mladý muž, ktorý bol v bezvedomí a na umelej pľúcnej ventilácii. Pacient utrpel ťažkú polytraumu ako aj poranenie hlavy a hrudných orgánov. Naši lekári ho resuscitovali približne 50 minút, zraneniam ktoré boli nezlučiteľné so životom, žiaľ, napokon podľahol.”

16:45 Dvaja zranení policajti boli prevezení do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove. Jej hovorkyňa Renáta Cenková pre SKY Rádio uviedla: ” Jeden z pacientov je hospitalizovaný na oddelení úrazovej chirurgie. Je stabilizovaný, pri vedomí a mimo ohrozenia života. Druhý pacient leží na ARO je v bezvedomí na umelej pľúcnej ventilácii. Je stabilizovaný, avšak v kritickom stave.”

15:42 Zuzana Farkasová z prezídia Hasičského a záchranného zboru uviedla: “Všetky štyri osoby utrpeli ťažké zranenia a na mieste museli byť oživované. Pri udalosti zasahuje aj psychologická služba Hasičského a záchranného zboru.”   Žiaľ, jeden z hasičov zraneniam na mieste podľahol. Na miesto tragédie smeruje minister vnútra Róbert Kaliňák.

 

 

 

 

10.05.2017 (14:27)

Comments are closed.