Kultúra

Nie len štvorylka, ale aj nová pieseň “Koňare” roztancovala Prešov

Nie len štvorylka, ale aj nová pieseň “Koňare” roztancovala Prešov

 

V rámci European Quadrille Dance si v centre Prešova zatancovalo štvorylku viac než 600 žiakov základných a stredných škôl. Spolu s nimi sa do tanca pustili aj na námestiach ďalších 5 slovenských miest. Štvorylka sa 3. májový piatok tancuje úderom 12 hodiny súčasne v mestách po celej Európe. Cieľom je prekonať zápis do Guinnesovej knihy rekordov v kategórii najväčší synchronizovaný tanec.

S tancovaním štvorylky začali v Slovinsku. Postupne sa pridali ďalšie krajiny ako Maďarsko, Chorvátsko, Rakúsko, Srbsko, Česká republika či Slovensko. Štvorylka je historický tanec charakteristický štyrmi krokmi a tancovaním vo štvoriciach. Obsahuje aj tradičné historické prvky ako úklony a rôzne už takmer zabudnuté tanečné držania a postoje.

Prešovčania k historickému tancu pridali aj špecialitu – originálny tanec na pieseň pod názvom Koňare inšpirovanú hitom Volare od Gipsy Kings a ľudovou piesňou A od Prešova. Pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov túto skladbu vytvorilo domáce hudobné zoskupenie Gipsy Kings Revival. Časť videoklipu k tejto piesni nakrúcali aj dnes na prešovskom námestí.

 

 

19.05.2017 (14:01)

Comments are closed.