Prešov

Nefunkčné prešovské pieskoviská ohrozujú deti

Nefunkčné prešovské pieskoviská ohrozujú deti

Jednou z obľúbených zábaviek našich najmenších je hra v pieskovisku. Práve tam však na nich striehne hneď niekoľko nebezpečenstiev. O tom, ktoré to sú sme sa rozprávali s Jozefínou Kaššovou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ): „Dieťa sa na pieskovisku môže nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami ako je toxoplazmóza či salmonela. Dôjsť môže aj k poraneniam. Nebezpečné sú najmä injekčné ihly či rozbité sklo voľne pohodené v pieskovisku.“

Ako hodnotia stav pieskovísk v Prešove, sme sa opýtali mamičiek. Tie skôr veria pieskoviskám v materských školách.

Eva Sídlisko II. : „Nevšimla som si, že by tu niekto chodil starať sa o to. Pieskoviská nevyužívam, lebo vyzerajú tak ako vyzerajú. Radšej idem niekam inam, lebo tu to je katastrofálne.“

Patrícia Sekčov : „Nerada tam púšťam syna. Vidím tam hocičo pohádzané a chodia tam aj zvieratá…“

Dozor nad verejnými pieskoviskami vykonáva RÚVZ. Vzorky piesku z detských pieskovísk putujú na chemické, bakteriologické a parazitologické rozbory. Regionálny úrad v lani kontroloval pieskoviská na celom Slovensku. Výsledky sú dobré. Z 648 vzoriek nevyhovelo len 53. Kontrolované pieskoviská v Prešove sa ukázali ako bezpečné. Ak však máte z pieskoviska pred vašim domom zlý pocit, môžete požiadať o kontrolu sami. „Kontroly sa robia priebežne podľa plánu, ďalej podľa podnetov od občanov a raz za dva roky sa robia aj tzv. cielené kontroly podľa pokynov ÚVZSR,“ uviedla pre SKY Rádio J. Kaššová.

Pieskoviská znečisťujú najmä ľudia, ktorí si ich mýlia s odpadkovými košmi. Veľkým rizikom sú aj voľne sa pohybujúci domáci miláčikovia. Práve psie či mačacie výkaly môžu pieskovisko infikovať parazitmi či toxoplazmózou. Bezpečnosť detí, ktoré sa na pieskovisku hrajú je aj vizitkou občianskej uvedomelosti. 

Prešovské pieskoviská majú v správe Technické služby mesta. Žiaľ, ani po dvoch týždňoch dohadovania si ich riaditeľ nenašiel čas, aby zodpovedal naše otázky. V meste je zatiaľ hneď niekoľko nefunkčných pieskovísk. Sú to napríklad dve z troch pieskovísk na Sabinovskej a všetky tri pieskoviská na Mukačevskej. Deti k nim však majú aj naďalej prístup, a to napriek tomu, že sú neudržiavané. Pritom zákon káže čistiť a robiť údržbu pieskovísk najmenej raz za dva týždne v sezóne od 1. marca do konca novembra. „ Povinnosťou prevádzkovateľa pieskoviska je viesť v zmysle zákona záznamy o pravidelnom čistení, prekopávaní, prehrabávaní a polievaní pieskoviska pitnou vodou,“ priblížila nám starostlivosť o pieskoviská J. Kaššová. Za nedodržiavanie týchto povinností hrozí sankcia od 150 až do 20 000 eur. 

 

 

24.05.2017 (07:20)

Comments are closed.