Ekonomika

Nákupné centrá v Prešove rastú ako huby po daždi

Nákupné centrá v Prešove rastú ako huby po daždi

 

 

Smelé plány investorov siahajú desaťročie dozadu. Vtedy sa o Prešov začali zaujímať rôzni investori, ktorí by u nás radi vybudovali svoje nákupné centrá v krajskom meste. Výstavbu veľkých obchodných centier v Prešove v roku 2009 výrazne zabrzdila kríza. Prvenstvo pripadlo zábavno-obchodnému centrum Max.

 

eperia_vizualizacia

Jahodová Eperia

Po deviatich rokoch v metropole Šariša pribudlo ďalšie veľké nákupné centrum Eperia. Jeho vybudovanie stálo zhruba 50 miliónov. „Celý shopping má prenajimateľnú plochu okolo 22.000 metrov štvorcových. Máme zhruba 100 obchodov. Nové pracovné miesta tu nájde zhruba 700 ľudí,“ uviedol Pavel Pelikán výkonný riaditeľ J&T. Juraj Marko projektový manažér uviedol: „Samotná príprava projektu siaha až do roku 2007, kedy sme získali pôvodné územné rozhodnutia a v 2008 stavebné povolenie. Tri roky dozadu sme začali opäť tento projekt štartovať a intenzívne rokovať so všetkými dotknutými orgánmi, aby sme to prispôsobili dnešnej dobe. Nakoľko ten odstup tam bol značný.“

 

2451585_1200x800

Forum v srdci mesta

Ďalšie nákupné centrum Forum má vzniknúť priamo v centre Prešova. Zámer jeho výstavby je starý viac ako 10 rokov. Napriek snahám developera sa však so začatím jeho výstavby stále nedarí: „V intenciách územného plánu nijako nevybočujeme. Plníme požiadavky všetkých organizácií a orgánov štátnej správy. Máme kladné vyjadrenia všetkých týchto organizácií. Len zo strany rôznych sťažovateľov a odvolateľov sa skrátka nie sme schopní pohnúť z miesta rýchlejšie než by sme chceli,“ uviedol Petr Hoffmann zástupca investora. Začatie výstavby sa doteraz zdržalo viac o než rok. Povolenie na zbúranie bývalého obchodného domu Tesco už investor má, stále však v rukách nedrží to stavebné. Stavať by pri tom chceli začať už na jar 2018. Plánovaná rozloha nákupného centra je 66.000 metrov štvorcových, kde počítajú so 120 prevádzkami.

 

solivaria.eu

Solivaria už čoskoro

Tretím aktuálne rozbehnutým projektom na území Prešova je Solivaria shopping. Toto centrum vzniká v blízkosti autobusovej a vlakovej stanice. Na ploche 10.500 metrov štvorcových plánujú dať priestor viac než 20 prevádzkam s dôrazom na módu. Otvoriť by chceli už v marci 2018.

Foto: ilustračné

 

29.11.2017 (13:39)

Comments are closed.