Prešov

Moderné osvetlenie ušetrí mestu tisícky eur

Moderné osvetlenie ušetrí mestu tisícky eur

Vďaka „rozmýšľajúcemu“ osvetleniu Prešov ušetril státisíce eur a milióny kilowathodín elektrickej energie.

Systém diaľkového riadenia verejného osvetlenia malo mesto Prešov ako prvé na Slovensku.  Jeho základy začalo prostredníctvom správcovskej spoločnosti O.S.V.O. comp budovať už v roku 2006. Vďaka inovatívnym SMART technológiám je tak prešovské verejné osvetlenie nielen spravované na diaľku, ale nazbierané dáta po vyhodnotení slúžia aj na optimálne nastavovanie procesov jeho riadenia.

Kým v začiatkoch modernizácie verejného osvetlenia bol priemerný inštalovaný príkon na jedno svietidlo 150 wattov, po postupných modernizáciách – či už z vlastných, alebo z európskych zdrojov –  sa dnes priemerný inštalovaný príkon pohybuje na úrovni 83 wattov. A to už berieme do úvahy aj iluminácie, teda nasvietenie rôznych objektov , či vysoko výkonné osvetlenie priechodov, ktorých je v Prešove približne 50  a pod.

Od roku 2006 je tak vďaka modernizácii sústavy verejného osvetlenia dosahovaná každoročná úspora. V súhrnnom vyjadrení tak mesto Prešov oproti pôvodnej sústave ušetrilo 5 692 134 kWh elektrickej energie, čo je v prepočte na hodnotu  viac ako 900 tisíc eur.

K úspore prispela aj výmena  klasických svietidiel za LED osvetlenie. Aktuálne je ich v Prešove vymenených 2650 z celkového poctu 9350 svietidiel.  Mesto na ich výmenu využilo prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ ako aj grantovú schému Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Za tieto inovácie bolo mesto Prešov bolo ocenené v súťaži projektov v oblasti zeleného verejného obstarávania – GPP Award 2016. V rámci Slovenska si Prešov priniesol prvenstvo a postup do Bruselu, kde získal čestné uznanie za 4. ocenené miesto za prínos projektu k ochrane životného prostredia.

Zdroj: MsÚ Prešov

 

07.02.2018 (08:54)

Comments are closed.