Politika

KDH reaguje na kauzu Lidlu

KDH reaguje na kauzu Lidlu

Predstavitelia strany KDH dnes na krátkom brífingu v Prešove opätovne žiadali spoločnosť Lidl Slovenská republika o ospravedlnenie v kauze vymazaných krížov. Hrozili pri tom, že požiadajú Slovákov o bojkot nákupného reťazca.

Lidl vo svojom aktuálnom letáku a na obaloch niektorých výrobkov zmazal kríže z kopúl chrámov na ostrove Santorini. Na celú vec upozornili cez víkend zákazníci. Podľa dostupných vyjadrení sa obchodný reťazec obhajuje tým, že si takto chce zachovať politickú a náboženskú neutrálnosť. V niektorých médiách sa od pondelka objavilo aj ospravedlnenie zo strany spoločnosti. Kresťanskí demokrati ho však nepovažujú za dostatočné.

“Spoločnosť Lidl sa ospravedlnila na českých facebookových stránkach a včera v Nemecku. Na slovenských facebookových stránkach a sociálnych sieťach toto ospravedlnenie nie je,” povedal podpredseda KDH Pavol Zajac. Konanie obchodného reťazca považuje za hrubú urážku: ” Táto spoločnosť ako keby chcela robiť z ľudí hlupákov. Tie kríže na tých pravoslávnych chrámoch na Santorini sú a právom sú na nich hrdí aj Gréci aj kresťania. Ale aj ateisti chápu, že to je súčasťou náboženstva, histórie grécka a súčastnosti. Veď na kresťanských základoch stojí celá Európa.”

Stanovisko spoločnosti Lidl Slovenská Republika tlmočil pre SKY Rádio vedúci oddelenia komunikácie Tomáš Bezák. Jeho zverejnenie vo vybraných médiách považuje za dostatočné: “Lidl Slovenská republika sa ospravedlňuje každému, koho sa odstránenie krížov na obaloch privátnej značky dotklo. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí. Naším cieľom rozhodne nebolo kohokoľvek uraziť. Urobíme všetko pre to, aby sa takáto situácia v budúcnosti neopakovala. Spätnú väzbu aktívne tlmočíme nášmu tímu v zahraničí, ktorý obaly vytvára.”

Podľa kresťanských demokratov, ak sa Lidl snaží o zachovanie náboženskej neutrality, bude musieť pri predaji švajčiarskych alebo slovenských výrobkov vymazávať aj kríže zo štátnych vlajok.

 

06.09.2017 (14:08)

Comments are closed.