Šport

Hasičstvo ako šport

Hasičstvo ako šport

Východoslovenská hasičská superliga. Občianske združenie, ktorého zmyslom je združovať a pomáhať dobrovoľným hasičským zborom pri organizovaní hasičských súťaží.  Práve nimi sa podľa slov člena revíznej komisie VHSL, Mateja Šarišského, hasiči pripravujú na zásahovú represívnu činnosť. „Naša VHSL pomáha k zvyšovaniu atraktivity dobrovoľného hasičstva medzi ľuďmi, ale taktiež sa podporujeme sami medzi sebou. Spravidla môžeme povedať, že tie najkvalitnejšie a najvýkonnejšie hasičské zbory patria v hasičskom športe vo svojich okresoch v zásade k najaktívnejším, pokiaľ ide o samotnú represívnu činnosť, teda pomoc občanom blízkeho aj širšieho okolia,“ uviedol Šarišský.

Východoslovenská hasičská superliga má počas sezóny 10 kôl. Minulú nedeľu si hasiči svoje sily zmerali v obci Košické Olšany, kde sa z víťazstva s časom 14,87 s. tešil tím z Reľova v kežmarskom okrese. Každé kolo je boj o stotiny sekúnd. Tesne za nimi skončil tím z Milpoša v okrese Sabinov, a z bronzovej priečky sa tešili chlapci z FireRacingsport, ktorí reprezentujú okres Košice-okolie. Radosť však mali aj najmenší, pre ktorých si organizátori pripravili rôzne súťaže. „Ide o aktivity, ktoré majú zapojiť deti aktívne do diania hasičskej súťaže. Chceme ich, rovnako aj ich rodičov, prilákať medzi hasičskú komunitu. Súťaže sú jednoduché, musia pospájať hadice či striekať z „džberovky“. Ale práve to sú veci, ktoré ich motivujú k tomu, aby sa v staršom veku zapojili do plameniackych súťaží, čiže súťaží mladých hasičských kolektívov,“ povedal pre SKY Rádio podpredseda VHSL, Jozef Hankovský.

V ďalšom kole sa o najlepšie časy „pobijú“ hasiči už túto nedeľu, 26.6. o 13:00 hod. v obci Sveržov v bardejovskom okrese. Okrem mužov sa na súťaži predstavia aj ženské hasičské kolektívy.

 

24.06.2016 (19:09)

Comments are closed.