Kultúra

Greckokatolíkov čaká významný rok

Greckokatolíkov čaká významný rok

V Prešove si v roku 2018 gréckokatolícki veriaci pripomenú 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie. Zároveň uplynie 50 rokov od obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu. „ Treba, aby sme boli horliví a aby sme za takúto vec boli vďačný. Dvesto rokov to nie je maličkosť. V každej svätej liturgii budú vlastne modlitby ako poďakovania. Potom bude putovať ikona krásobrodskej Presvätej Bohorodičky. Bude možnosť si tu ikonu zobrať domova modliť sa s rodinou. Samozrejme, bude tu eucharistická pobožnosť, ktorá bude prebiehať vlastne celý rok,“ uviedol arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Prešovskí gréckokatolíci sa vrámci jubilejného roka chystajú okrem iného vydať aj pamätnú poštovú známku, medailu a pripraviť chcú tiež ďakovnú púť do Ríma. Súčasťou jubilejného roka bude aj postupné vydávanie desiatich dielov knižnej edície Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Jubilejný rok má aj svoje logo. To vyberali v súťaži. Autorom víťazného loga, ktorému dominuje Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove, je  kňaz Juraj Gradoš. Leitmotívom Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 sú slová z Božej liturgie: ” Tvoje z tvojho tebe prinášame…” 

Rok 2018 bude výnimočným aj pre samotného prešovského arcibiskupa. Oslávi totiž 65. narodeniny a zároveň si pripomenie 40. výročie svojej kňazskej vysviacky, 15. výročie biskupskej chirotónie a 10. výročie vymenovania za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu.  Metropolita Ján Babjak na stretnutí s novinármi uviedol, že ho teší veľký záujem o poslanie gréckokatolíckeho kňaza. „Pán Boh nám tak žehná, že máme stále plný seminár. Nevieme, kde dávať tých kňazov. Preto som pred štyrmi rokmi povedal, že naša misia budú Rómovia,“ prezradil niečo z budúceho poslania kňazov z prešovského seminára metropolita J. Babjak.

Autor/foto: cimKa

 

12.12.2017 (12:31)

Comments are closed.