Prešov

Diskriminácia v prešovskej pôrodnici? Rómske rodičky sa sťažujú!

Diskriminácia v prešovskej pôrodnici? Rómske rodičky sa sťažujú!

Rómske aktivistky z Jarovníc sa pustili do boja s prešovskou novou pôrodnicou. Na tunajšom gynekologicko – pôrodníckom oddelení sa cítia diskriminované a ponižované. “Išli sme po sestričky, aby nám vymenili plachty a ony nám povedali, že aj tak sme špinavé, tak na čo sú nám čisté plachty. Máme bolesti, ideme pýtať tabletky a ony nás normálne diskriminujú, že čo si dovoľujeme pýtať tabletky. Že si máme kúpiť…” povedala pre SKY Rádio Veronika C. z Jarovníc. Podľa jej slov ich pôrodnica separuje od ostatných žien a majú vyhradené len dve izby.

O zlom zaobchádzaní s rómskymi rodičkami sú presvedčení aj v Poradni pre občianske a ľudské práva v Košiciach. Rozhodli sa preto iniciovať petíciu adresovanú ministrovi zdravotníctva Tomašovi Druckerovi. “Dlhodobo poukazujeme na túto prax a preto podporujeme petíciu. Vnímame, že aktivizmus rómskych žien je veľmi dôležitý,” uviedla Denisa Barry z poradne. V petícii žiadajú ministra, aby zakročil proti ponižovaniu, nerovnakej zdravotnej starostlivosti či nedostatočnej informovanosti o ich zdravotnom stave a pripravovaných zákrokoch. K dnešnému dňu ju podpísalo približne 280 podporovateľov.

Podľa slov hovorkyne Nemocnice J. A. Reimana v Prešove Renáty Cenkovej nemocnica neeviduje žiadnu oficiálnu sťažnosť. Všetky obvinenia zo strany rómskych aktivistiek odmieta: ” Personál prešovskej nemocnice má skúsenosti, že pacientky rómskeho pôvodu samy odmietajú hospitalizáciu na jednej izbe s nerómskymi rodičkami. Výhrady týkajúce sa nedodržiavania hygieny zo strany nemocnice odmietame. Každý deň asistentky kontrolujú posteľnú bielizeň na všetkých izbách a pomáhajú pacientkam s rannou hygienou. Pri dodržiavaní hygieny majú vážne nedostatky naopak práve rómske pacientky.” Za neopodstatnené považuje Cenková aj tvrdenia, že Rómky sú v nemocnici nútené podpisovať papiere, ktorým nerozumejú. “Zdravotnícky personál vždy informuje každého pacienta o jeho zdravotnom stave ako aj o ďalších diagnostických a liečebných postupoch. V tomto prípade máme dokonca informovaný súhlas preložený do rómskeho jazyka.” dodala Cenková.

 

02.05.2017 (10:19)

Comments are closed.