Slovensko

Chodník v korunách stromov: Vítaná atrakcia alebo rana pre prírodu?

Chodník v korunách stromov: Vítaná atrakcia alebo rana pre prírodu?

V srdci Pieninského národného parku vznikla nová turistická atrakcia Chodník korunami stromov Bachledka. Krásu Belianskych tatier môžete spoznávať počas prechádzky po viac ako 600 metrov dlhom chodníku, ktorý je vybudovaný v maximálnej výške 24 metrov.  Na prekvapenie samotná výstavba chodníka spolu s vežou trvala iba 2 mesiace. Spotrebovali 1.000 kubíkov dreva a celá paráda stála dokopy 4 milióny eur.

 

21317808_1737007789932677_7323121350484248177_n

ZDROJ: FB Chodník korunami stromov Bachledka

Spojili adrenalín so spoznávaním prírody

Pre tých, ktorým samotná výška chodníka nevyplaví do krvi dostatok adrenalínu sú na chodníku 3 adrenalínové body. Napríklad aj časť určená na udržanie rovnováhy priamo na priepasťou. V strede vyhliadkovej veže vo výške 32 m je umiestnená tzv. pochôdzna sieť, na ktorú vkročia len tí najodvážnejší.  Cestu z veže dolu si môžete skrátiť , ak použijete 62m dlhý suchý tobogán.  Súčasťou chodníka sú aj náučné tabule, ktoré návštevníkom predstavujú miestnu flóru a faunu.

 

 

Atrakcia, ktorá rozdelila verejnosť

Jedinečná atrakcia ešte ani neotvorila pre prvých turistov, už sa jej však podarili rozdeliť slovenskú verejnosť na dva tábory. Jedni sú chodníkom v korunách stromov nadšení. Druhí ho považujú za ďalšiu z rán už aj tak ťažko skúšanej tatranskej prírode. Na facebookovej stránke Chodníka v korunách stromov  Bachledka prevažujú pozitívne reakcie od potenciálnych návštevníkov.  Odporcovia projektu mu však vyčítajú, že neprimerane zasahuje do prírody a priláka davy, ktoré ju budú devastovať a rušiť  zvieratá.

 

SKS-KRkonoše

ZDROJ: SKS-Krkonoše

Český unikát

V Čechách majú už 3 podobné chodníky. Prvý bol vybudovaný v Lipne nad Vltavou a po ňom pribudla Chodník v oblakoch nad Dolnou Moravou. Od júla sa Česi môžu pýšiť svetovým unikátom. Chodník korunami stromov Krkonoše, síce nie je vyššie ako ten slovenský,  ale jeho časť prechádza podzemnou jaskyňou. Vybudovanie tohto unikátneho chodníka  stálo 170 miliónov českých korún.

 

26.09.2017 (13:19)

Comments are closed.