Krimi

5 rád, ktoré musíte prečítať svojim starkým

5 rád, ktoré musíte prečítať svojim starkým

 

Starší ľudia sú vďačným cieľom rôznych podvodníkov. Tí sa snažia rôznymi klamstvami a vymyslenými príbehmi okradnúť seniorov o ich úspory. Dokazuje to aj nedávny prípad, ktorý rieši polícia na východe Slovenska.

 

Posledným z prípadov zneužívania dobroty starších ľudí je prípad podvodníčky z Batizoviec. Tá oklamala a okradla dôchodcov zo Svitu. 57 – ročná žena od dôverčivého páru vylákala takmer 10. 000 eur. Na city  manželov pôsobila premyslene. Žiadala ich o pomoc s vyplatením veriteľov, preplatením nákladov na liečbu a nemocnicu jej príbuzných a podobne.  „Obvinená žena vystupujúca pod falošnou identitou vylákala od mája 2015 do konca októbra tohto roku od manželského páru vo veku 81 a 84 rokov zo Svitu, finančné pôžičky v celkovej sume 9.945 eur,“ priblížil prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobaník. Peniaze im sľubovala vrátiť. V skutočnosti to však nemala v úmysle. Podvodníčke za tento skutok hrozí 3 až 10 rokov za mrežami.

 

 

Podvodníci majú na bezbranných seniorov pripravených niekoľko vymyslených príbehov a fínt, prostredníctvom ktorých sa od nich snažia vylákať peniaze, alebo okradnúť o celoživotné úspory. Prečítajte preto svojim rodičom a starým rodičom týchto 5 rád:

 

  1. Ak vás telefonicky kontaktuje človek, ktorý sa predstaví ako váš príbuzný a žiada vás o peniaze, po ktoré si však nemôže prísť sám, zbystrite pozornosť. Čo najskôr si overte, či naozaj volal váš príbuzný. Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, aj keď vám tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný.

 

  1. Nereagujte ani na prosby ľudí, ktorých náhodne stretnete na ulici a začnú vás žiadať o peniaze na zaplatenie operácie a podobne. V žiadnom prípade pre nich nevyberajte peniaze z osobných účtov alebo bankomatu.

 

  1. Pozor na ľudí, ktorí vám prišli akože odovzdať výhru domov alebo vám to oznámia telefonicky. Nevpúšťajte ich dnu. Neprejavte záujem o vyplatenie výhry. Cez telefón nikdy neposkytujte svoje osobné údaje alebo údaje o rodinných pomeroch.

 

  1. Opatrní buďte aj čo sa týka ľudí, ktorí sa vydávajú za pracovníkov plynární, vodární, či sociálnej poisťovne. Vždy overte či sú naozajstnými zamestnancami danej spoločnosti.

 

  1. Domov nevpúšťajte ani podomových obchodníkov. Majte na pamäti, že tovar, ktorý vám ponúkajú môže byť nekvalitný, nefunkčný alebo predražený.

 

Zdroj: KR PZ v Prešove/MinV SR

 

06.12.2017 (14:00)

Comments are closed.